És végül, de nem utolsó sorban:
„Nincs értelme visszamenni a tegnaphoz, mert akkor más ember voltam.” – Lewis Carroll
Szakemberek egy csoportja az 1980-as években alapos kutatás, és gyakorlati megfigyelés alapján összegyűjtötték azokat az elemeket és irányokat, amelyek a leghatásosabbnak bizonyultak. A hangsúly a kliensek visszajelzésein volt, a kutatás és megfigyelések alapjai pedig teljesen különböző területekkel és témakörökkel kapcsolatosak voltak. Többszöri felülvizsgálat, újragondolás alapján végül a következő elemeket találták a leghatékonyabbnak:
(forrás: Megoldásfókuszú Iskolák - A bántalmazáskezelésen túl)
Ennek tükrében, hogyan segíti a megoldásközpontú coaching a gyermek fejlődését, kapcsolatait és milyen hatással van a szülő-gyermek kapcsolatra?
Túlzónak tűnhet az a kijelentésem, hogy a megoldásfókuszú coaching szinte minden esetben működik ebben a korosztályban, de tulajdonképpen igaz. Számomra is meglepő volt eleinte, mennyire könnyű és hatékony a gyerekekkel való munka során (és felnőttek esetében is). A sok elégedett mosoly, örömteli történet és a gyerekek látható kiteljesedése azonban nagyon hamar meggyőzött.
A mai rohanó világban szülőként néha képtelenségnek tűnik ellensúlyozni a mindennapi életből fakadó destruktív hatásokat, amelyek gyerekeinket folyamatosan érik. Leggyakrabban kisiskolás kor környékén, a gyerekek életében beállt változások és hirtelen terhelés következtében, az addig “tankönyvien” fejlődő gyerekek esetében is felütik fejüket a különböző problémák.
Neuroatipikus gyermekek esetében meg már akár jóval korábban. A megoldásfókuszú coaching komplex módon tud segíteni. Önállóan, vagy más alkalmazott terápiával párhuzamosan is bátran alkalmazható.
További információk, érdekességek a megoldásfókuszú coachingról és a Kid’s Skills módszeréről a Blogban.
© Copyright by Katalin Turda-Mankovics Life Coaching und Lebensberatung - Minden jog fenntartva.