Megoldásfókuszú gyerek coaching a gyakorlatban

Egy régebbi írásomban már említettem a megoldásközpontú coaching jelentőségét gyerekek esetében (is). Most egy kimondott módszert szeretnék összefoglalni, amellyel egyébként hamarabb találkoztam gyakorlatban is, mint magával a megoldásfókuszú coachinggal.
Ez a „módszer” pedig a Kid’s skills rendszere. Egyébként nagyon érdekes történetének fejtegetésébe most nem mennék bele, a Z-Press kiadó gondozásában remek könyvek jelentek meg a témában, és létezik hivatalos Kid’s skills honlap is természetesen.
A gyakorlati oldaláról:
Maga a módszer alapvetően kisgyerekkortól kiskamasz korig lett kifejlesztve, de bizton állíthatom, hogy bármely korosztállyal működhet, optimalizálva az életkor igényei szerint a rendszer motiváló lépéseinek stílusát.
A módszer bámulatosan jól működik gyerek esetében, külföldön megszokott az óvodákban/iskolákban való használata is akár, hasonlóan a megoldásközpontú coaching irányzatához és szerencsére már Magyarországon is kezd ismertté válni.
Használatának eredeti célközönsége a gyermekekkel dolgozó szakemberek voltak, de a Kid’s skills viszonylag egyszerű kialakítású és biztonságos, így szülőknek is kimondottan ajánlott, de szükséges hozzá megérteni az alapvető filozófiát, amely mögötte áll.
Alapelve:
A felmerülő problémák „kezelése” helyett új készségek/képességek megszerzésére, vagy a már meglévők fejlesztésére helyezzük a hangsúlyt.
Mitől működik?:
Ez egy általam megfogalmazott és elég kisarkított válasz, de lényegében igaz. Attól, hogy a gyerek a „főnök”. ???? A megtanulandó készséget ő választja ki (természetesen kérhet segítséget, javaslatokat). Minden további részletet ő határoz meg : miért fontos ez számára, miért lesz neki jobb ettől, hogyan szeretné elsajátítani, milyen gyakorisággal és kinek a segítségével fogja elsajátítani, és a legfontosabb: hogyan fogja megünnepelni, ha sikerült elsajátítani. Ez az alapvető filozófia első lépésként sokkal elfogadhatóbbá tesz a gyermek számára bármilyen tevékenységet, mert magának tűzte ki a célt. Az önmotiváció pedig karöltve jár az önismeret fejlődésével. Így várhatóan a gyermek által választott készség nem csupán egy területen okoz majd pozitív változást.
Használható-e nehézségekkel rendelkező és/vagy neuroatipikus gyermekek esetén?:
Mindenképpen. Az adott gyermek problémájának típusától és súlyosságától függetlenül remek kiegészítő módszer lehet. A teljesség igénye nélkül, a Kid’s skills használható: Autizmus, ADHD, OCD, PDD esetén is.
Végül – a gyermekeim beleegyezésével természetesen- megosztanám az ő első választott „kihívásukra” kapott oklevelüket. Igen, amint azt a kép is mutatja, a képesség nevét is teljesen a gyermek választja ????.
A Kid’s skills módszerével és a megoldásközpontú coaching irányzatával kapcsolatos bármilyen további kérdésre örömmel válaszolok.