Kreativitás a coachingban: Kártyák I.

image

Kreativitás a coachingban

A coaching folyamat támogatására rengeteg féle eszköz létezik. Ez egyik legnagyobb csoport a kártyák, amelyek egyéni és csoport coaching során is kiválóan alkalmazhatóak. Elősegítik az önismeretet, önreflexiót és nagyon inspirálóak. Zárkózottabb, vagy akár játékosabb személyiségű ügyfelek esetén is nagyban hozzájárul a hatékony munkához. Gyermekekkel és fiatalokkal való folyamatban hasonló támogatást nyújtanak, kiegészítve azzal, hogy erős hídként is funkcionálnak a megértésben a gyerekek és a coach között. A gyermekek képzelete még szárnyal, a képekre adott reakcióikkal és asszociációikkal sokkal mélyebb, hatékonyabb, és maradandóbb megértéssel fordulnak önmaguk és a külvilág felé. Ebben a rövid írásomban, a kártyák közül is az egyik személyes kedvenc típusomat fejteném ki egy kicsit részletesebben.

Dixit kártyák

A Dixit kártyák tulajdonképpen kiegészítők a Dixit kreatív asszociációs társasjátékhoz, amely 2010-ben az év játéka lett. A kártyák önmagukban is alkalmasak játékra, vagy kiegészítőként bármelyik Dixit társasjátékkal is fantasztikus élményt nyújtanak.
A coacing során én önmagukban alkalmazom őket, kihasználva, hogy a most már több mint 10 féle pakliból minden korosztályhoz, élethelyzethez, személyiséghez találok passzolót.

A kártyák illusztrációinak témája és stílusa paklinként különböző, esetenként eltérő művész alkotásaival.

Nagyon jól működnek például az ülések elején, hangulat indítóként, vagy akár egy új ügyfél esetén az alapvető bizalom megerősítésére. Gyermekek esetén oldják a gyakori kezdeti feszengő érzést, fokozzák az elmélyülést, és megkönnyítik a kommunikációt.

Ötletek otthoni használatra:

Otthoni környezetben bármelyik társasjátékot szívből ajánlom, létezik például már Disney kiadás, amely különösen inspiráló lehet kisebb gyermekekkel. A kártyák azonban önállóan is bárhol alkalmasak játékra, az alap társasjátékok nélkül is.
Mi a gyermekeimmel például „mesélőset” játszunk. Mindenki kap megadott számú lapot. Valaki elkezd egy általa kitalált mesét, amihez felhasznál egy kártyát. A következő mesélőnek pedig választania kell egy kártyát az övéi közül, amit bele tud szőni a közös mesébe és így tovább, amíg az összes el nem fogy. Nagyon szórakoztató és a kreativitás mellett jó hatással van a koncentrációra is, amely kimondottan hasznos neurodivergens gyermekek esetén. Elősegíti a szociális kapcsolatokat, teljesen különböző személyiségű gyermekek is nagyon szívesen mesélnek együtt. Növeli az egymás irányába adott tiszteletet és megértést, azáltal, hogy mindenki megvárja a másik történetrészét, hiszen addig nem folytatódik a mese ????

 

Következő alkalommal a Tarot kártyák és a coaching kapcsolatáról olvashattok egy kis betekintőt.