Asszertív kommunikáció I.

Asszertív kommunikáció – az önérvényesítés emberséges „csodafegyvere”
A coaching folyamatok során nagy százalékban előforduló téma a környezetünkkel való kommunikáció hatékonyabbá tétele. A felmerülő kérdés és fejlesztendő kommunikációs területektől függetlenül az asszertív kommunikáció elsajátítása az egyik leghatékonyabb technika.
Mit is jelent tulajdonképpen asszertíven kommunikálni?
A szó maga lényegében önérvényesítést, ön érdek- érvényesítést jelent. Azonban az asszertív kommunikáció jóval több ennél. Az önérvényesítés olyan formája, amely ötvözi az erőszakmentes kommunikációt, az ítélkezésmentes véleményalkotást, miközben úgy tanít meg kiállni magunkért és értően figyelni és reagálni, hogy figyelembe vesszük a többi ember érdekeit is.
Mi nem az asszertív kommunikáció?
Semmiképpen nem a mindig nyerő helyzetbe kerülés útját jelenti. Az asszertív kommunikáció nem arra jó, hogy mindenképpen elérd, amit akarsz. Hanem, hogy az elérési út során tisztán, nyíltan kommunikálva haladj, amelynek végén a jogaidat és céljaidat úgy tudd érvényesíteni, hogy az sem benned, sem a másikban ne váltson ki szorongást, vagy más negatív érzést.
Miért fontos az asszertív kommunikáció?
Alapvetően a kommunikációnk érthetőbbé, nyíltabbá tételével önmagunk is kevésbé vagyunk hajlamosak a kognitív torzításokra. Az asszertív kommunikáció segít a gondolati torzítások minimalizálásában, minél többet alkalmazzuk, annál jobban csökkennek azok a rögzült szokásos, amelyekkel torzítjuk az elénk táruló valóságot. Ilyen torzítások például: azt gondolni, a másik tudja mit akarunk, kellő információk nélkül következtetéseket levonni és arra építeni reakcióinkat.